Kontusz SzlacheckiKontusz szlachecki to strój historyczny, który noszono od końca XV wieku do początku XX. Kontusz szlachecki kształtował się przez kilkaset lat i miał w sobie element ubioru tatarskiego i tureckiego.

Od połowy XVII wieku kontusz szlachecki stał się polskim strojem narodowym noszonym głównie przez szlachtę i bogate mieszczaństwo. Barok miał duży wpływ na wgląd kontusza szlacheckiego dzięki czemu strój ten był ogromnie wytworny i bogaty. Szlachta nosiła aksamitne, jedwabne lub brokatowe żupany z pozłacanymi haftkami lub guzikami. Natomiast ubogie mieszczaństwo zadowalało się szarymi lub brązowymi kontuszami z wełny.

Pas Kontusza Szlacheckiego

Bardzo ważnym elementem uzupełniającym cały strój był pas. Pasy były wykonane z jedwabiu oraz żakardów, były długie i szerokie aby można było opasać się nimi kilkukrotnie.

Kołpak – Czapka Szlachecka

Kontusz szlachecki posiada w swym komplecie kołpak czyli nakrycie głowy obszyte futrem lub w całości z niego wykonane. Przecięcie na przedzie czapki ozdabiano piórem przymocowanym strojną broszką. Czapka stanowiła nie tylko ozdobę i uzupełnienie stroju ale również chroniła przed deszczem, mrozem i wiatrem.

Kontusz szlachecki noszono jako odświętny strój nawet do XXlecia międzywojennego.

Wypożyczalnia Strojów Magiczny Kufer ma w swojej ofercie kontusz szlachecki zgodny historycznie z noszonymi przez szlachtę w XVII wieku. Stroje te projektujemy i szyjemy z wielką pasją, z równie pięknych i bogatych aksamitów, jak to miało miejsce w epoce Baroku.

Kontusz Szlachecki często wypożyczamy do inscenizacji teatralnych np. Zemsta. Strój ten cieszy się wielką popularnością podczas Wielkich Gali i ważnych wydarzeń narodowych np. Konstytucja 3 Maja. Często też jest wybierany przez firmy, które chcą w strojach narodowych powitać przedstawicieli z innych krajów.

Piękny i elegancki kontusz szlachecki idealnie nadaje się także na bal, imprezę lub wesele o tematyce Szlachta Polska.

Jeżeli Twoim zadaniem jest przebrać się za Pana Wołodyjowskiego czy też Cześnika lub podbić serca wszystkich dam na balu jako elegancko i wytwornie ubrany szlachcic, wybierz najbardziej odpowiedni kontusz dla siebie i zadzwoń teraz rezerwując go dla siebie na wybrany termin.

Zobacz stroje szlacheckie i ludowe.

Podoba Ci się? Polub i udostępnij:
fb-share-icon
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial