Kontusz Szlachecki historyczne odwzorowanie.

Kontusz Szlachecki historyczne odwzorowanie.

Kontusz SzlacheckiKontusz szlachecki to strój historyczny, który noszono od końca XV wieku do początku XX. Kontusz szlachecki kształtował się przez kilkaset lat i miał w sobie element ubioru tatarskiego i tureckiego.

Od połowy XVII wieku kontusz szlachecki stał się polskim strojem narodowym noszonym głównie przez szlachtę i bogate mieszczaństwo. Barok miał duży wpływ na wgląd kontusza szlacheckiego dzięki czemu strój ten był ogromnie wytworny i bogaty. Szlachta nosiła aksamitne, jedwabne lub brokatowe żupany z pozłacanymi haftkami lub guzikami. Natomiast ubogie mieszczaństwo zadowalało się szarymi lub brązowymi kontuszami z wełny.

Stroje Na Halloween – jaki wybrać dla dziecka i dla siebie na mroczną imprezę?

Stroje Na Halloween – jaki wybrać dla dziecka i dla siebie na mroczną imprezę?

Stroje Na Halloween

Stroje na Halloween

zdobyły swoją popularność dzięki zwyczajowi związanemu z maskaradą odnoszącą się do święta zmarłych. Halloween obchodzone jest w wielu krajach w wieczór 31 października.

Kapłani celtyccy wierzyli, że na przełomie października i listopada w dzień Samhain zaciera się granica pomiędzy światem ludzi żyjących, a światem duchów. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów jednocześnie odstraszając te mroczne i złe. Symbolem święta Halloween było noszenie czarnych podartych szmat jako sposobu odstraszania demonów. To ten zwyczaj dał początek obecnym formom przebrań w mroczne stroje, zakładanie masek i odpowiednią do klimatu Halloween charakteryzację.